menuordersearch
midales.ir

خاطره ای پاییزی در دل کویر

۱۳۹۷/۷/۲۵ چهارشنبه
(6)
(0)
خاطره ای پاییزی در دل کویر
خاطره ای پاییزی در دل کویر

در منتهی الیه شرقی اصفهان خور و بیابانک آغاز کویر بی انتهای ایران است ، جایی که هنگام غروب خورشید می توان انتهای دنیا را دید و داستان تاریخ پیر را با گوش جان از نو شنید.

شهرستان خوروبیابانک از شرق به استان خراسان جنوبی، از جنوب به استان یزد، از شمال به استان سمنان و از غرب به بخش انارک شهرستان نایین محدود می‌شود. خور و بیابانک با مساحتی بالغ بر ۱۱ هزار کیلومتر مربع در شرقی‌ترین نقطه استان اصفهان در فاصله ۴۲۰ کیلومتری اصفهان قرار دارد.

خور مرکز شهرستان وسیع خور و بیابانک است و در گویش آن واژه‌های اوستائی و کهن به فراوانی یافت می‌شود. خور به معنای آفتاب است و فرشته نگهبان آفتاب و نماینده کارهایی که در روز خور (روز یازدهم از هر ماه شمسی) انجام می‌شود.

مکانهایی که نمیتوانید از انها چشم بپوشانید

آبشار نمکی

آبشار نمکی پتاس یا همان آبشار نمک در 40 کیلومتری شرق شهرستان خور و بیابانک واقع شده است و همچنین مسیر ارتباطی خور به طبس می باشد که این مسیر از شهرهای نائین و انارک عبور کرده و به سمت طبس می ‌رود. ارتفاع این آبشار چیزی حدود 25 متر می باشد. این مجموعه در شمال مجتمع معدنی پتاس خور و بیابانک واقع شده است. آبشار نمک در حدود 405 کیلومتری شرق استان اصفهان و در دل کویر مرکزی ایران قرار گرفته است.

روستای گرمه

روستای گرمه در شرق استان اصفهان از توابع نائین و خور و بیابانک و در کویر مرکزی ایران واقع شده است. ارتفاع این روستا از سطح آب‌های آزاد ۷۵۰ متر و آب‌وهوای آن در اثر مجاورت کویر خشک و گرم است. ناصر خسرو در سفرنامه خود نامی از آن برده است.

این روستای زیبا و دیدنی، جاذبه‌های بی‌شماری دارد که باعث شده جهانگردان فراوانی از اکثر مناطق جهان برای دیدن این جاذبه‌ها به گرمه روی آورند. گرمه، قدمت چندین هزار ساله دارد، چشمه آب معدنی آن هزاران سال است که از دل کوه می جوشد، در اطراف گرمه بیابان‌ها و مزارعی وجود دارد که در هر گوشه از آن دسته‌های شتر به راهپیمایی مشغول هستند، ریگ‌زارهای وسیع که شن‌های روان آن به هنگام باد به رقص در می‌آیند تماشایی است به قدری که دوست دارین لختی را بر زمین، دست به چانه نشسته و آن‌ها را تماشا کنید.

دریاچه نمک خور

 

دریاچه نمک خور بزرگترین دریاچه فصلی نمک جهان (پلایا) است، از جمله کم ارتفاع‌ترین نقاط در فلات ایران نیز محسوب می‌شوداین دریاچه در قسمت مرکزی تا جنوبی کویر مرکزی ایران گسترش دارد و ارتفاع آن از سطح آب‌های آزاد به طور متوسط 707 متراست.
عمق نمک در این دریاچه بر خلاف سایر دریاچه‌های نمک مشابه در فلات مرکزی ایران بسیار نازک بوده به طوری که از 5 سانتیمتر تا
10 متر متغیر است.علت این تفاوت حرکت دائمی سفره‌های آب‌های شور زیرزمینی و لجن‌های سیاه لایه‌های زیرین می‌باشد که از شکل‌گیری و تراکم پلتفرم‌های نمکی جلوگیری می‌کند.زمین‌های اطراف این دریاچه در مناطق غربی، شرقی و شمالی به شدت باتلاقی با درصد چسبندگی زیاد و در مناطق جنوبی به صورت زمین‌های پف کرده می‌باشد. در هنگام بارش و ورود سیلاب‌های زمین‌های اطراف به دریاچه سطحی از آب سطح دریاچه را فرا می‌گیرد.
هرز آب‌های ورودی به دلیل شوری کویرهای اطراف اشباع از نمک هستند و به دلیل گرمی بالای هوا به سرعت تبخیر شده نمک خود را در دریاچه باقی می‌گذارند.دمای هوا در گرمترین زمان به 55 درجه و در سرد‌ترین زمان (شب) به 25 درجه می‌رسد میزان رطوبت هوا در فصول گرم در حدود بسیار ناچیزی کاهش می‌یابد.اختلاف زیاد درجه حرارت در روز و شب باعث شکسته شدن لایه نمک سطحی گشته و لایه‌های مرطوب زیرین از شکست‌های ایجاد شده رطوبت خود را از دست می‌دهند که این عامل باعث شکل‌گیری چندضلعی‌های نمکی (پلتفورم‌های نمکی)می‌گردد.همچنین حرکت لجن‌های سیاه لایه‌های زیرین در این شکل گیری‌ها موثر است.
این دریاچه در فصول بارش به صورت مخلوطی از گل رس و نمک درمی‌آید و در فصول خشک به صورت دریایی سفید از نمک تبدیل می‌شود . فشردگی نمک در لایه‌های زیرین رانندگی بر روی قسمت‌هایی از این دریاچه را بسیار سهل و آسان کرده است

مصر

مصر دهکده ایست جدا افتاده از جاده ی اصلی که بیشتر به آوردگاهی می ماند که درآن درختان کهن و راست قامت نخل به همراه سازه های خشتی و بادگیرهای آفتاب خورده، مدتهاست مشغول زورآزمایی با تپه های لغزان شن هستند.
شب هایش اما باشکوه و وصف ناپذیر است، ستاره های بیشمار درخشان در دل آبی آسمان؛ ستاره هایی که شاید یکی از آن ها از آن تو باشد، تو و تمام گذشته و آینده ات.

 آینه ای در دل کویر
دریاچه نمک خور
 نخلستان گرمه
روستای گرمه
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
logo-samandehi
telegraminstagram
شرکت سازنده